Egy belsőépítészeti projektet világítástervező nélkül készíteni olyan, mintha elmennénk egy elegáns étterembe, de csak a köretek közül válogatnánk. A köret kiváló lehet, de ha csak azt esszük, sok érdekesebb ételről lemaradunk. A szakszerűen elhelyezett fényforrások új dimenziót adnak a térnek, életre keltve valamennyi belsőépítészeti projektet, igazán egyedivé téve az enteriőrt.
A szakszerű világítástechnika megoldások mélységet és magasságot, hangulatot teremtenek, és felhívják a figyelmet a tér fókuszpontjaira. A fény és az árnyék egyensúlyáról, harmóniájáról szól, és új energiát visz a belső térbe.
Mennyire fontos a világítás a belsőépítészetben?
Ugyanolyan hangsúlyos, mint a design minden más eleme. A jó világítás megváltoztatja és átalakítja a teret. A megfelelően elhelyezett fényforrások segítenek abban, hogy a helyiség otthonos, hangulatos, vagy drámai legyen. Tegyük fel, hogy egy alkotást szeretnénk kiemelni a falon. Ehhez szükségünk van lefele irányuló fényre, amit árnyékkal kombinálunk, hogy a kép valóban felkeltse a figyelmet.
A szakértő művészien kombinálja a fókusz világítást, a mennyezeti lámpákat, a fali lámpákat, a padlólámpákat, a rejtett lámpákat, a speciális lámpákat, az integrált építészeti világítást, a csillárokat, hogy izgalmat és mélységet adjon minden helyiségnek. Egyedi stratégiákat alkalmazva a különböző igényekhez.
Hogyan vonjuk be a természetes fényt?
A természetes nappali fény minden tervező számára döntő tényező. A belsőépítészek és a világítástervezők számára fontos a projekt tervezésekor, hogy hogyan jut be a napfény az egyes helyiségekbe. Ez befolyásolja a bútorok és tárgyak – sőt, a világítási elemek – elhelyezését is.
A mesterséges fénynek ebben a felállásban a nappali fénnyel összehangolva kell működnie. A belső polcok, a sötétebb sarkok, a munkaterületek megvilágítása fókusz fényforrásokkal elengedhetetlen. A LED szalagok például melegséget kölcsönöznek a polc belsőknek, szükség lehet rájuk a természetes fény mellett is a fókuszok elhelyezése és a lágyság növelése érdekében. A legjobb megoldás a világítási lehetőségek kezelése a különböző napszakokban a nappali és a mesterséges fény kombinációjával.
A dizájn világítás helye a belsőépítészetben
A dizájn világítás – például drámai csillárok, érdekes fali lámpa vagy különleges asztali fókuszvilágítás – több vonzó tárgyi elemnél. Lehet, hogy egy asztal feletti egyedi függő lámpa tereli a tekintetet, de ezt a rejtett világítás még inkább ki tudja egészíteni.
A megjelenés, az egyediség fontos, de egy jó világítástervező a dekor világítást technikai világítással kombinálja, a legjobb eredmény érdekében. Bizonyos hangulat hatások eléréséért elég lehet felkapcsolni a helyiségben a dizájn lámpákat, máskor viszont ugyanabban a helyiségben szükség van olyan fényhatásokra, amiket megfelelően elhelyezett és kialakított fények bevonásával kaphatunk.
A legjobb minőségű fény a belsőépítészeti projekthez
Manapság jellemzően LED megoldásokat használnak, de egyes lámpa minősége nagy hatással van az eredményre. Tervezéskor hangsúlyt fektetünk a fény színhőmérsékletére, homogeneitására, vakítására, színvisszaadására, fényerősségére és az eszköz minőségére. Egy világítástervező szakember fejében megvannak azok az elemek, amelyekkel a kívánt hangulat elérhető.
Milyen melegségű legyen a fény? Hány Kelvines? Szükséges állítható fényerő, vagy sem? Lesz-e karázási hatás? Mit fogunk megvilágítani és mit szeretnénk elérni erre hatására? Milyen technológiát alkalmazunk? Elérhető-e a megfelelő megoldás, minőség és belefér-e a költségvetésbe? Ezek a kérdések mind felmerülnek a szakembernél, és a tervezés folyamán meg is válaszolja azokat.
Partnereinknek termékeink széles választéka elérhető nagyker webshopunkban, ahol regisztráció után rendelhetsz is. Vagy kérd egyedi ajánlatunkat szakértőinktől.